Vakaras

Vakaras

2025 m. sausio 21 d., antradienis

KAITRI KLIMATO KAITA (KKK)

K. K. Šiaulytis. Kontoros viršininkas sportuoja

Spaudos dailininko galerija

Kęstutis K. Šiaulytis

KAITRI KLIMATO KAITA (KKK)

 Galiu paliudyti – tokios besniegės žiemos, pastaruosius 70 metų Lietuvoje tikrai nebuvo! Matyt, mus lankydavę ciklonai emigravo Ispanijon. Deja, nieko nenustebinsime – ekstremalios klimato anomalijos reiškiasi visoje planetoje: silpsta Golfo srovė, tirpsta Antarktida, nupliko Alpių viršukalnės. Kas kaltas? Konkuruoja dvi tarpusavyje nesutariančios nuomonės. Ekologijos fanai tvirtina, jog dėl visų tų perturbacijų kalta žmonija, tiksliau – besaikis vartojimas, gamyba, ambicijos. Gamtosaugininkai turi istorinių argumentų – primena, kaip buvo išnaikinti Mauricijos salos Drontai (dodo), paukščiai, kurie nemokėjo skraidyti, bet užtat svėrė 10-17 kg. Jie buvo suvalgyti, kai tik tą salą atrado žmonės.

 Ekologams oponuojanti mokslininkų opinija pripažįsta, jog vyksta planetarinės permainos, tačiau teigia, jog klimato kaitą sukėlė ne žmonių veikla, o saulės aktyvumas. Deja, šios teorijos šalininkų išvados kelia dar daugiau rūpesčių. Mat, padidėjęs saulės aktyvumas gali sukelti naują rūšių evoliucijos bangą. Jau pastebėta, o 1970-aisiais pripažinta, jog grybai yra ne augalai, bet turi gyvūnijai būdingų bruožų. Kas atsitiks, jei mūsų planetą apraizgę bekraščiai grybienos klodai pakils dar viena pakopa aukščiau, o galiausiai, ūmėdės, kalpokai ir kiti, atsiprašant, kazlėkai, taps hominidais – fungi sapiens? Problema ne tame, kad grybai nesutiks būti naudojami maistui, jie ims reikalauti lygių teisių, šioje, jau ir taip per tirštai apgyvendintoje planetoje. Labai nedaug trūksta, kad ištisos darbščių, socialine drausme pasižyminčių gyvūnijos bendrijų peršoktų tą evoliucinį slenkstį, kurį ir mes kažkada įveikėme. Įdomiausia, kad mes, žmonės, kai pradėjome savo kelią protavimo link, neturėjome nė pusės tokių gebėjimų kaip bites, vorai arba skruzdėlės. Tikrai, gal pats laikas mums persikelti bent į Marsą?

 Dar viena išganinga mintis: o gal, perdėtas dėmesys temperatūrų svyravimui, viesulų ir škvalų šėlsmui, tėra mūsų dienų komunikacijos ir informacijos perteklius?

K. K. Šiaulytis. Perdirbimo iniciatyva

K. K. Šiaulytis. Naujųjų, 2025-ųjų prognozė

K. K. Šiaulytis. Gamta, atsinaujinančios energijos objektas

K. K. Šiaulytis. Lydekos svajonė prie sidabrinio kabliuko...
 …ir  apmaudi realybė…

Straipsnis - pašnekų esė, kaip ir piešiniai 
publikuojami laikraštyje "LIETUVOS AIDAS" 2025, Nr. 3
 Rasite ir "LA" internetinėje svetainėje: 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą