Vakaras

Vakaras

2023 m. lapkričio 23 d., ketvirtadienis

Nauja realybė – slapti ir gundantys informaciniai karai

K. K. Šiaulytis.  Kainų šamanas. 
2016. Atvirukas, humorografija, 10 x 15

Spaudos dailininko dienoraštis

Kęstutis K. Šiaulytis

Nauja realybė – slapti ir gundantys 

informaciniai karai 

Causerie - Pašnekų esė 

  Praeitin nurašyti tie laikai, kai lietuviui visa reikalinga informacija sutilpdavo į Lauryno Ivinskio (1810-1881) rengiamą veikalą “Kalendorius, arba metskajtlius ukiszkas”, pasirodydavusį 1848-1864-aisiais. Dabar, net nevartydami popierinių puslapių, kas 24 valandas gauname tokią mums patiekiamų “žinių” dozę, kad ją suklojus į knygą, kasdien susidarytų solidus enciklopedinis tomas. Pastebėjote, prie to daug žadančio, vos ne švento žodžio, pripiešiau kabutes, tad jūs teisėtai suklusote – ar viskas gerai, su mus taip narčiai užklupusia žingeidžiava?

 Patys netikėčiausi ir kartu daugiaprasmiai įspūdžiai patiriami modernių parduotuvių konglomeratuose, kur virš galvų skraido papūgos su prie kojos prikabinta kaina, sklando karštašonių bandelių kvapai, prisiglausti kviečia dailių antropomorfinių formų foteliai, su pasiūlymu įsigyti tarsi veltui – išsimokėtinai. Kad nepamestum galvos, rastum kelią iki tau reikalingos prekės, tenka pasitelkti tiek įgytus gebėjimus, tiek įgimtą nuovoką bei savisaugos instinktus. Maisto prekyvietės ypač turtingos jusline informacija, ne šiaip sau sakoma: neik apsipirkti alkanas – akys ištuštins piniginę. Ten, net agurkėliai stiklainiuose surikiuoti lyg meninė instaliacija, o raugintų kopūstų statinėje taip švyti vienintelė spanguolė, kad nepraeisi nepakrovęs viso to į prekių karutį! Tarp lentyninių kalnų pasijauti lyg geologas kasantis auksines pakuotes (kavos), sidabrines skardines (skumbrių), deimantais tviskančias karameles. Jei netyčia užklydai į stipresnių gėrimų skyrių, tau švyti kažkada skaitytų nuotykingų “Drąsiųjų kelių” viršelius primenančios butelių etiketės – su burlaiviais ir piratų kapitonų portretais, Meksikos dykumų kaktusais, romantiškais Škotijos viržynais, Prancūzijos pilių kuorais. Nesuklydote, tie spalvingi vaizdiniai, skirti ne Aleksandro Diuma ar Valterio Skoto romanų reklamai. Moksliukus suvilioja “tikrą tiesą” bylojantys smulkiaraidžiai prekių aprašai, aptariantys produkto sudėtį ir priemaišas: nitratus, sulfitus, konservantus, fruktozę, laktozę, stabilizatorius, modifikatorius, dažiklius, koaguliantus, oksidantus. Tuose trumpametražiniuose tekstuose neužmirštos ir maistinės, gydomosios, biologinės bei ekologinės vertės. Kainas perskaityti, tapgi išmanu: jos varijuoja spalva bei papildomais įrašais: apie nuolaidas, akcijas, palankias valandas ar dienas. Apsipirkimuose dalyvauja ir tavo ausys – lyg šikšnosparniai triukšmingame muzikiniame fone atsirenka džiugaus balso deklamuojamus prekybcentrio pranešimus.

 Bet visa tai – tik informacinė mažmena, palyginus su skaitmeninių žiniatinklių musgaudžiais (pastarasis dvižodis sudarytas iš “mus gaudo”), prie kurių prilipę praleidžiame didžiąją gyvenimo dalį. Jaunimėlis – įsikibęs mobiliakų, prakutėliai – kabo internete, o nuobodžiaujantys senjorai snūduriuoja televizinių programų lopšiuose. Per visas jusles mus pasiekiantis kūrybingasis dvidešimt pirmasis amžius, nesitenkina reportažais ar interviu – naujausi mus intriguojantys žanrai: “tūsas”, “feikas”, “mobingas” ir nervus sustyguojantys komentarai!

 Kartą, protagalvis ekranų kalbėtojas prasitarė: informacija yra galia ir turtas! Nejaugi tos gėrybės dalinamos veltui – kaip sūris pelėkautuose?

K. K. Šiaulytis. Informacija yra ginklas. 2023. Koliažas,

K. K. Šiaulytis. Televizinių serialų motyvai. 
2013. Atvirukas, humorografija, 15 x 10

K. K. Šiaulytis. Priklausomybė.
 2015. Atvirukas, humorografija, 10 x 15

K. K. Šiaulytis. Kasdienybės kryžiažodžiai.
 2013. Atvirukas, humorografija, 15 x 10


Pašnekų esė bei šios iliustracijos publikuojamos
 laikraštyje "LIETUVOS AIDAS", 2023 Nr. 44.
Rasite ir "L A"internetinėje svetainėje -

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą