Vakaras

Vakaras

2024 m. sausio 31 d., trečiadienis

SARTŲ EŽERO MUSTANGAI

K. K. Šiaulytis. Sartų ežero vandenų ristūnai. Iliustracija

Kęstutis K. Šiaulytis 

SARTŲ EŽERO MUSTANGAI

 Apžvelgiant garsųjį Sartų ežerą iš gandro skrydžio (paprasčiau patyrinėti „Google“ žemėlapyje), regi tarsi raizgių šakų vandenų medį, ar pinklių antropomorfinių rankovių gestus, bet tuoj kyla ir dar kita asociacija – įvairiomis kryptimis padrikusios ežero atšakos, įlankos, primena laukinių arklių – mustangų tabūno dūksmą, mat kiekviena, didelė, maža ežero įlanka, panaši į žirgo galvą. Manding, senovės aukštaičiai, irgi pamatė tuos arklių siluetus, kad davė ežerui Sartų vardą? O gal, kokios laumės taip sprendė ir lėmė, skirdamos ežerui vardą ir ateitį – tapti garsia žirgų lenktynių ant ledo erdve? Manoma, kad tokios, rogėse įsitaisiusių vadeliotojų varžybos Sartų toliuose vykdavo jau XVIII amžiuje. Šiais laikais, čia jau daugelį metų organizuojama arklių sporto entuziastų pamėgta žiemos šventė. Vasario 3 dieną, šeštadienį, po ilgokos „šlapių“ žiemų pertraukos, Dusetų hipodrome, vėl, kartu su snaigėmis suksis žirgai iš Estijos, Švedijos ir Lietuvos. Tą pačią dieną Dusetų Kultūros centro Dailės galerijoje atsidarys jau septynioliktąjį kartą rengiama  tarptautinė paroda „Žirgas mene“. Joje kabo ir mano humorografija, kurią „LIETUVOS AIDO“ skaitytojai matė praeitame laikraščio numeryje – „Dusetos. Sartų ežero žvejo nutikimai”.

 Ne kartą, kartu su kitais dailininkais teko buvoti prie šio, penkto pagal dydį Lietuvos ežero. Pagal grožį, Sartams skirčiau dar aukštesnę vietą – akvarelininko akis vandenų platumas greitai įsimyli, ypač, kai kūrybinių ar studentinių vasaros plenerų dienos derintos su naktigonių laužavietės nuotykiais, žvejybos laimikių skanavimu....

 Dusetų vardas – tarsi atodūsis! Kada vėl bus vasara, kai žvalgysime ne žemėlapius, o akimis skraidysime nuostabiuose Aukštaitijos ežerų gojuose!?


K. K. Šiaulytis. Sartų ežero debesijos. 2007. Akvarelė, 29,7 x 42

K. K. Šiaulytis. Dusetų bažnyčios varpinė.  2007.Akvarelė, 29,7 x 42

K. K. Šiaulytis. Sartų ežero šamo ir ešerio nuotykiai. Humorografija

K. K. Šiaulytis. Tarptautiniame akvarelės 
plenere-simpoziume, dailininkė iš Prancūzijos 
tapo darželio gėles, o aš, dar ir alyvinius obuolius, 
kuriuos mums čia pabėrė Dusetų dailininkas 
Romualdas Pučekas. 2007. Akvarelė, 29,7 x 42

Straipsnis publikuojamas laikraštyje
 "LIETUVOS AIDAS" Nr. 5 (2024).
Rasite ir "LA" internetinėje svetainėje -

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą