Vakaras

Vakaras

2019 m. rugpjūčio 28 d., trečiadienis

Dingę miestai: Raigardas ir Merkinė

K.K.Šiaulytis. Merkinės piliakalnis Merkio ir Nemuno santakoje. 
2019. Akvarelė. 29,7x42

Dailininko pasivaikščiojimai po Vilnių, pasižvalgymai Lietuvoje


Dingę miestai: Raigardas ir MerkinėDailininkas Saulius Rudzikas jau dvidešimt metų organizuoja Druskininkuose tapybos plenerus skirtus garsiajam Raigardui. Šie plačiai nuskambėję kasmetiniai dailininkų sambūriai M.K.Čiurlionio kūrybos žemėje, stebėjimų, įžvalgų patirtys plėtotos dešimtyse šiuolaikinių menininkų drobėse, paskatino ne vieną Lietuvos dailininką savo keliais atvykti čia, dar kartą atrasti Raigardą, Švendubrę, Liškiavą, Merkinę, krašto upes, ežerus, girias, žolynų pievas, kalvas ir klonius - tas slėpingas ir kartu saulėtas Dainavos šalies erdves, kurios taip akivaizdžiai pasakoja – pasaulis nuostabus, jei tik turi noro jį pažinti.
 Šiemet ir aš buvau pakviestas dalyvauti šiame plenere, kuris, šį kartą buvo dvinaris –
"Dingę miestai: Raigardas ir Merkinė".
 Raigardo slėnį ir Merkinę jungia Nemunas, jo vandens srauto nešamas energijos srautas ir šiandien mums atveria, atskleidžia tai, ko klausiame.
***
 Raigardo legenda pasakoja: toje, atrodo bekraštėje slėnio dauboje, kurią sukūrė gamtos galios, glūdi nugrimzdęs, šviesa tviskantis sidabrabokštis miestas. Bet gal jis tik pasislėpęs, nematomas mūsų regai? Net ir šiandien, kai stebi Raigardo slėnio tolumas, kyla mistinės nuojautos, jos lyg šydas tvyro erdvėje. Jauti – galėtum pamatyti tą miestą, jis čia, niekur nedingo – tik laukia įdėmių akių. M.K.Čiurlionis paveikslų cikle "Miestas" (1908 m.) įkvėptas Raigardo anapusinio pasaulio pagavos, atkūrė šio slėnio vizijas. Dailininko garsiajame Zodiako cikle (1907 m.) vėl atpažįstami Raigardo peizažai, paveiksle "Vandenis", vaizduojamas gal Žvaigždžių Valdovas, liejantis žemėn Švendubrės Nemunykštį.
***
 Merkinė – daug kartų istorijos virsmuose dingęs miestas. Kažkada, stipri tvirtovė ne kartą atrėmusi kryžiuočių puolimus, vėliau – iškilus renesanso ir baroko laikų miestas, kuriame buvo net šešios bažnyčios, veikė domininkonų ir jėzuitų vienuolynai, viešėjo kunigaikščiai, karaliai. Po Lietuvą niokojusių karų, maro, valstybės padalinimų – neteko veik visko, liko tik karaliaus Žygimanto Augusto suteiktas (1569 m.) miesto herbas. Net XIX amžiuje atsistatęs kaip prekybinio trakto miestelis, nedidelis uostas Merkio ir Nemuno santakoje – vėl ir vėl buvo istorinių skersvėjų niokojamas.
 Dabartinėje Merkinėje daug senojo, didingojo miesto atminties ženklų. Pažymėtos vietos kur kažkada stovėjo bažnyčios, pagarbiai saugomas pastatas kuriame mirė (1648 m.) Lenkijos ir Lietuvos karalius Vladislovas IV Vaza. Didingos miesto rotušės vietoje, XIX amžiuje pastatytoje kuklioje cerkvėje, dabar įkurtas Merkinės krašto muziejus, jame eksponuojami šlovingos, tolimos praeities artefaktai, saugoma XX amžiaus netekčių dokumentika. Šalia muziejaus – atkurta Merkinės rotušė, kol kas – tik didžiuliame makete. Muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas negailėjo mums savo laiko, ne vieną valandą kartu keliavome dingusios ir dabarties Merkinės kalvomis.
***
 Bet dailininkas – visada vienišius. Tik likęs sau, su asmenine stebėtojo patirtimi, laisvas matyti tai, ką norėtum aprėpti ir pieštuku, ir spalvomis. Žvelgi Merkinės piliakalnio tolumas – atrodo regi puse Lietuvos. Štai grakščiu lanku įsitempęs teka Nemuno srautas, link jo iš rytų plukdo ramybę Merkys, tarp jų – trikampis tarpupio slėnis, pagavus, lyg dar vienas mitinis Raigardas – visą kraštovaizdį juosia tarp dangaus skliauto ir žemės banguojančios pušynų keteros, tai – Dainavos šalies karūna!
***
Šis tekstas ir pluoštas akvarelių skelbiami laikraštyje "Lietuvos Aidas" ir jo internetiniame variante.
http://aidas.lt/lt/visuomene-aktualijos/article/22430-?fbclid=IwAR00eqy3xkj6HfON9OX5hyqC7Qt-bPgy9il_TLg01CMeo3Z4RXCRbSJIi9oK.K.Šiaulytis. Dailininkas Saulius Rudzikas. 2019. Škicas

K.K.Šiaulytis. Reginys nuo Merkinės piliakalnio. 
Merkio slėnis santakoje su Nemunu. 2019. Akvarelė. 29,7x42

K.K.Šiaulytis. Merkinės motyvas žvelgiant nuo piliakalnio. 
 2019. Škicas akvarele. 24x32

K.K.Šiaulytis. Merkinės piliakalnis. 
 2019. Akvarelė. 24x32

K.K.Šiaulytis. Nemunas ties Liškiava. 2019. Akvarelė. 29,7x42

K.K.Šiaulytis. Dailininkė ir Nemunas. 
 2019. Škicas akvarele. 24x32

K.K.Šiaulytis. Liškiavio ežeras žvelgiant iš Vilkiautinio pusės.
 2019. Akvarelė. 29,7x42

K.K.Šiaulytis. Išskridęs miestas. 2019. Aliejus, drobė. 60x70

Pozuotoja. Foto K.K.Š.


Merkinės rotušės maketas. Foto K.K.Š.

Merkinės Rotušės varpas su Vienaragiu.

K.K.Šiaulytis. Arklio skundas. 2019. Aliejus, drobė. 40x70

Karalius Vladislovas IV Vaza. Skulptorius Dalius Drėgva. Foto K.K.Š.

Jogailos spaudas Merkinėje. Foto K.K.Š.

Merkinės bažnyčia. Foto K.K.Š.

Merkinės bažnyčios skliautai. Foto K.K.Š.

Merkinės bažnyčioje. Foto K.K.Š.

Raigardas žvelgiant nuo Vilniaus-Gardino plento. Foto K.K.Š.

K.K.Šiaulytis. Raigardo vartai. Baltasis kalnas ir Juodasis kalnas. 
2019. Aliejus, drobė. 60x70

Raigardas iš Švendubrės. Foto K.K.Š.

Tiltas per Nemuną Merkinėje. Foto K.K.Š.

Nemuno žvejas - pilkasis garnys. Foto K.K.Š.

Liškiavio ežero laumžirgis. Foto K.K.Š.

Liūtas ir ėriukas. Vilkiautinis. Foto K.K.Š.

Pakelyje tarp Vilkiautinio ir Merkinės. Foto K.K.Š.

K.K.Šiaulytis. Dama su vualiu. 2019.  Stebimagrafija.Komentarų nėra:

Rašyti komentarą